Vladimír Železný: Svet, ktorý mal zmiznúť

Vladimír Železný (1945), novinár, publicista, popularizátor vedy, astronómie, astrofyziky, ocenený Cenou Československej akadémie vied, televízny scenárista a režisér, autor kníh. Ale tiež konzervatívny politik, bývalý senátor, poslanec Európskeho parlamentu, podpredseda euroskeptickej frakcie Európskeho parlamentu a podpredseda jeho Výboru pre víno a vinohradníctvo. A kedysi tiež hovorca Občianskeho fóra, podnikateľ, manažér, zakladateľ a riaditeľ televízie, televízny komentátor. Zakladateľ a podpredseda Spoločnosti Franza Kafku. Zberateľ českého moderného výtvarného umenia, ktorý vybudoval najväčšiu súkromnú a verejne prístupnú zbierku v Českej republike. Ale tiež zakladateľ vinárstva, autor publikácií o víne, vrátane svetovo oceňovaných Dobrých rád milovníka vína.

Fotograf, člen Asociácie profesionálnych fotografov. Fotografuje už 58 rokov a 50 rokov svoje fotografie publikuje. Posledných dvadsať rokov svojej fotografickej tvorby sa venuje zachytávaniu židovského života, predovšetkým ortodoxných komunít.

Výstava Svet, ktorý mal zmiznúť je o svete, ktorý už dávno nemal existovať. O svete chasidov, chudobných ortodoxných Židov, ktorí vo východnej Európe, v priestore medzi Bieloruskom a Bukovinou a medzi Poľskom, Haličou a južnou Ukrajinou, začali v 18. storočí obrodu strnulého rabínskeho judaizmu. Základom sa nestala „mudrlantská“ učenosť, ale radosť. Spev a tanec boli závažnejším krokom k spáse než chladná a odborná talmudická dišputa. Chasidský svet nákazlivej prostoty nabádal k sneniu, vrelosti, dával viere pocit obnovy a nového začiatku. Chasidské hnutie tak vytváralo novú pospolitosť, v ktorej i ten najúbohejší a najprostejší človek mal svojím každodenným konaním podiel na spáse sveta.

Svet východoeurópskych chasidov bol dve storočia vystavený pogromom, ktoré s krutou pravidelnosťou vyvražďovali a vypaľovali ich mestečká. Ten posledný, celoeurópsky pogrom zvaný šoah alebo holokaust, už chasidizmus v Európe neprežil. Väčšina tých radostných ľudí skončila v nemeckých plynových komorách. Tí, čo sa im akoby zázrakom podarilo prežiť, položili základ chasidským komunitám v Izraeli a Spojených štátoch amerických. Chasidský svet tak nezanikol, naopak, dnes je opäť približne každý desiaty Žid na svete chasid  a chasidi vytvárajú temer jeden a pol miliónovú komunitu.

Výstavu Vladimíra Železného Svet, ktorý mal zmiznúť uvedieme v Liptovskom Mikuláši po jej minuloročných pražských prezentáciách v slovenskej premiére. V liptovskomikulášskej synagóge ju slávnostne otvoríme za účasti autora v stredu 13. júla 2016 o 17.00 hodine. Vernisáž hudobne obohatí klezmerovými melódiami talentovaná arménska speváčka, klaviristka a skladateľka Karin Sarkisjan.

Srdečne pozývame.

autor/-zun-