Pavol Strauss – človek pre nikoho, človek pre všetkých

Výstava obrazom i slovom dokumentuje zložité životné osudy i literárnu tvorbu MUDr. Pavla Straussa (1912 – 1994), lekára, básnika, spisovateľa, prekladateľa, klaviristu, ale predovšetkým kritického mysliteľa, ktorý patrí k originálnym osobnostiam slovenskej literatúry a kresťanskej kultúry.

Z rodného Liptovského Mikuláša ho život zavial do Viedne, Prahy, Plzne, Ružomberka, Trnavy, Bratislavy, Skalice, až kým sa v roku 1957 jeho druhým domovom nestala Nitra. Pavol Strauss, konvertita zo židovstva, sa celý život otvorene hlásil ku katolíckej cirkvi. Preto dlhé roky prežil ako degradovaný lekár a umlčaný spisovateľ, hoci krédom jeho života bola dobrota, pokora, a rešpekt voči iným. Až po novembri 1989, na sklonku života, sa osemdesiatročný Pavol Strauss opätovne dožil zaslúženej pozornosti. Vrátil sa do oficiálnej literatúry. Získal viacero ocenení, medzi inými čestný doktorát filozofických vied Univerzity Pavla J. Šafárika v Košiciach a vysoké štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry. V rokoch 2005 – 2011 udeľovala Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Cenu Pavla Straussa významným osobnostiam kultúry a umenia. Pastoračné centrum univerzity nesie tiež meno Pavla Straussa.

Výstava by nevznikla bez MUDr. Jozefa Straussa, ktorý múzeum dal k dispozícii rodinný fotoarchív.

Autorka: Mgr. Iveta Blažeková
Grafický dizajn a realizácia: Grafon Liptovský Mikuláš
Rok vzniku: 2012 (pri príležitosti 100. výročia narodenia Pavla Straussa)
Rozsah:
– 13 panelov z pevného plastu (9 ks 100 x 75 cm, 4 ks 50 x 75 cm)

Ďalšie informácie k výstave:
– možnosť zapožičať literárne diela Pavla Straussa zo zbierok múzea
– katalóg Pavol Strauss – človek pre nikoho – človek pre všetkých, edícia Postavy mikulášskych dejín (24 s., cena 2 eurá)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak