Štúrovcov pripomína nová poštová známka

V tomto roku si pripomíname 200. výročie narodenia až piatich osobností štúrovskej generácie, ktoré zásadným spôsobom vstúpili do slovenského spoločenského života a zanechali v ňom trvalú a nezmazateľnú stopu – Janka Kráľa, Pána Palárika, Jána Francisciho Rimavského, Jána Kalinčiaka a Štefana Marka Daxnera.
Pri tejto príležitosti dnes na pôde Múzea Janka Kráľa inaugurovali novú poštovú známku. Známka zobrazuje základný motív, ktorý nadchýnal všetky spomínané osobnosti. Ide o hrad Devín, ktorý považovali za národnú svätyňu, miesto, kde sa zrodila slovenská národná štátnosť. Osobnosti, ktorým je známka venovaná, sú zobrazené na hárčeku.
Ide o známku s doposiaľ najvyššou nominálnou hodnotou – 4 eurá, vychádza v náklade 50.000 kusov. Výtvarný návrh pripravil akademický maliar Rudolf Cigánik. Okrem známky v hárčekovej úprave pošta vydala aj tzv. FDC – obálku prvého dňa vydania s prítlačou orla nad Kriváňom trhajúceho reťaze, ktorými bol spútaný slovenský národ. Lipový list a kvet v príležitostnej pečiatke symbolizujú vtedajšie slovanstvo.

 

sk_SKSlovak