Narodenie Milana Hodžu

V týchto dňoch si pripomíname narodenie významného štátnika, podpredsedu SNS, jediného medzivojnového premiéra ČSR slovenskej národnosti a tiež synovca Michala Miloslava Hodžu, Milana Hodžu.
 
Jeho osobnosť rezonuje v smútočnom príhovore Jána Masaryka, s ktorým ho spájali rovnaké politické názory: „Hodža byl nejvýraznější politickou osobností na Slovensku za posledního půlstoletí. Jeho jméno zústane jedním z nejdůležitějších v historii Slovenska. I když byly nezřídka různosti mínění mezi Hodžou a jeho kolegy, v základních věcech měl Hodža tentýž plán jako my všichni- silné samostatné Československo, kde Česi a Slováci budou žít spolu jako rovní bratři, kde se nebudou opakovat chyby před totuto válkou, kde nebude pánů a poddaných, kde bude sociální spravedlnost a kde každému bude dána příležitost, aby mohl slušně žít a pracovat.
Na chvíli spočine Milan Hodža ve svobodné demokratické zemi americké. Pak převezmeme si ho domů a budeme na něho vždycky vzpomínat jako na velkého syna svého národa.“ Smrť zastihla Milana Hodžu v americkom meste Cleawater, ktoré sa mu stalo núteným exilom, podobne ako jeho príbuzným, Pálkovcom, žijúcim v Chicagu. Jeho vnuk, Ján Pálka spomína:
„V deň pohrebu prechádzal popred náš dom dlhý sprievod čiernych limuzín. Do jednej nastúpili moji rodičia a stará mama Hodžová. Ja som musel ostať doma, lebo som mal mumps, no pamätám sa ako som sa na všetko díval z okna obývačky. Pohreb bol udalosťou, akej sa v slovenskej komunite nič nevyrovnalo predtým ani potom.“
Očakávalo sa, že po oslobodení budú Hodžove pozostatky prevezené do Československa. Preto ho nepochovali, ale uložili v špeciálnej zapečatenej rakve v dome smútku John Židek and Son v Chicagu, ktorej majiteľ bol Hodžovým veľkým obdivovateľom. Po vojne a v čase silnejúceho komunistického režimu, bolo jasné, že prevoz sa neuskutoční. Hodža bol pochovaný na českom národnom cintoríne v Chicagu. Až v roku 1990 vyznamenal prezident Václav Havel Milana Hodžu najvyšším štátnym vyznamenaním, Radom Tomáša Garrigua Masaryka (1. triedy). Až päťdesiatosem rokov po smrti ( v roku 2002) bol Milan Hodža pochovaný na Národnom cintoríne v Martine. Obrad opäť zabezpečoval vnuk Johna Žideka, Ladislav.
Podobný osud exulanta postihol aj strýka Michala Miloslav Hodžu, ktorého pozostatky boli až päťdesiat rokov po smrti prevezené do Liptovského Mikuláša.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak