Jánošík – od kolísky až po šibenicu

Tlačová správa – REGION LIPTOV
Jánošík – od kolísky až po šibenicu

(Liptovský Mikuláš, 20. 6. 2018) – Juraj Janošík bol známy zbojnícky kapitán, ktorého život bol opradený mnohými legendami. Faktom je, že v roku 1713 bol súdený a popravený v Liptovskom Mikuláši. Práve tu a v autentických priestoroch, v stredu 20. júna 2018, ožila súdna sieň slávnej Liptovskej stolice a zároveň slávnostne sprístupnili novú interaktívnu expozíciu Múzea Janka Kráľa. Jej názov je „Juraj Jánošík – od kolísky až po šibenicu“ a je venovaná tomuto legendárnemu hrdinovi chudobných. Expozíciu oživila divadelná inscenácia, v autentickom prostredí, aj pravá terchovská muzika.

Juraj Jánošík sa narodil v Terchovej a jeho osud spečatil súd vtedy slávnej Liptovskej stolice v Liptovskom Mikuláši. Táto legendami opradená jedinečná postava slovenských dejín je častým predmetom záujmu domácich i zahraničných návštevníkov Liptovského Mikuláša i celého Liptova. Najmä Slováci, ale i početní turisti z Česka a Poľska radi vyhľadávajú čokoľvek, čo sa týka tragického zavŕšenia osudu zbojníckeho kapitána. Tunajšiemu mestskému múzeu sa podaril husársky kúsok. V autentických priestoroch historicky prvého Stoličného domu v centre Liptovského Mikuláša, kde v roku 1713, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, vyriekli ortieľ nad zbojníkom Jurajom Jánošíkom, sprístupnili 20. júna súdnu sieň – novú interaktívnu expozíciu múzea.

„Už dlhšie v nás dozrievalo odhodlanie zrekonštruovať súdnu sieň Liptovskej stolice a využiť unikátnu možnosť, že máme priamo v našom mestskom múzeu autentickú miestnosť. To, že sa nezachovalo jej pôvodné vybavenie, nám ponúklo možnosť zriadiť interaktívnu expozíciu. Návštevníci sa tak môžu doslova prevteliť do úloh sudcov, drábov či súdeného zbojníka, obliecť si dobové odevy, zahrať sa na súdny proces a spraviť si aj populárne selfie v sudcovskom kresle či na dereši,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV a primátor mesta Liptovský Mikuláš v jednej osobe Ján Blcháč. Múzeum má v tejto budove zriadenú aj mučiareň Jánošíka a je tu možnosť si vyraziť mincu s podobizňou zbojníka z Terchovej.

„Zlatým klincom nášho otváracieho programu bola divadelná inscenácia výjavov zo života Juraja Jánošíka – od kolísky až po šibenicu, ktorou sme voľne nadviazali na naše predstavenia známe pod názvom Nechaj sa zlapať! Počas letných prázdnin sa uskutoční päť repríz nového predstavenia s Jánošíkom a to každý druhý piatok večer. Najbližšie pokračujeme počas letných prázdnin, v piatok 6. júla o 19-tej,“ skonštatoval riaditeľ mestského Múzea Janka Kráľa Jaroslav Hric. Mikulášania na tento deň pozvali aj Terchovčanov. Okrem zástupcov tamojšej samosprávy prišiel aj rodák z Terchovej, ktorý sa zhostil úlohy Jánošíka a zahrala výborná terchovská muzika.

„Liptov ponúka turistom a návštevníkom množstvo rôznorodých lákadiel. História života aj smrti Jánošíka patrí v Liptovskom Mikuláši k veľmi vyhľadávaným. To, že sa podarilo pripraviť túto expozíciu a zatraktívniť ju dokonca aj divadelnou inscenáciou je veľkým impulzom pre cestovný ruch. Dnes už nie je doba bežných expozícií. V silnej konkurencii komerčných atrakcií musíte zaujať a tunajšie múzeum zdá sa našlo recept ako na turistov. Už teraz som zvedavá koľko Jánošíkov, sudcov či drábov pribudne vďaka interaktívnym prvkom výstavy v smartfónoch a na sociálnych sieťach,“ s úsmevom uzavrela riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Atraktívny program „Mikulášskeho leta“ týmto obohatila jánošíkovská novinka.