Janko Kráľ očami liptovských výtvarníkov

Pred 195 rokmi sa v našom Liptovskom Mikuláši narodil Janko Kráľ, podľa slov Ľudovíta Štúra, najgeniálnejší štúrovský básnik, podľa literárnych historikov osobnosť európskeho romantizmu rovnakého významu ako Petőfi, Mickiewicz či Byron.

Dodnes nám ho pripomínajú viaceré budovy v historickom centre nášho mesta. Miesto jeho narodenia sa nachádza v dnes už prestavanej budove za Manderláčikom oproti Liptáčiku. Unikátna expozícia na Námestí Žiadostí slovenského národa je svedkom toho, ako v niekdajšej evanjelickej fare vznikol spolok Tatrín, svojho času najväčší spolok Slovákov, na ktorého založení sa podieľal aj Janko Kráľ. Jeho meno nesie aj naše múzeum, ktoré sa môže pochváliť dobovým nábytkom pochádzajúcim z pozostalosti rodiny Kráľovcov.
Je známe, že autentický portrét Janka Kráľa sa nezachoval. Umelci sa po mnohé roky inšpirovali portrétom jeho syna Mladena, ktorý sa vraj na svojho otca najviac ponášal. V zbierkach múzea sa nachádzajú viaceré portréty mikulášskych umelcov, maliara Janka Alexyho, sochára Alfonza Gromu, ktorí sa opierali o spomienky jeho vnúčat a súčasníkov. Svojím dielom, aj keď s dávkou fantázie, priblížili podobu najrevolučnejšieho básnika svojej doby.

Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti 195. výročia narodenia Janka Kráľa vyhlásilo výtvarnú súťaž a vyzvalo liptovských umelcov, aby svojou tvorbou povzbudili záujem verejnosti o túto výnimočnú osobnosť. V pondelok 24. apríla sa vo výstavnej sieni pod arkádami uskutočnilo vyhodnotenie a zároveň vernisáž výstavy Janko Kráľ očami liptovských výtvarníkov. Dôstojným predkrmom tejto udalosti bolo vyhodnotenie tradičnej čitateľskej súťaže Kniha Liptova 2016 v réžii Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého priamo v hlavnej expozícii nášho mestského múzea a spomienkové stretnutie pri soche Janka Kráľa v centre pešej zóny.