Háj-Nicovô očami Alojza Lutonského

V zbierkach Múzea Janka Kráľa sa nachádza rozsiahly fotoarchív niekdajšieho riaditeľa múzea Alojza Lutonského (1905 – 1997).

Okrem iného sa v ňom nachádzajú desiatky záberov jednej z najvýraznejších dominánt mesta pomníka na Háji. Autor zachytil atmosféru jeho okolitej prírody v rôznych ročných obdobiach a počas rôznych príležitostí. Možno úsmevne alebo aj nostalgicky pôsobia zábery na niekdajších straníckych funkcionárov počas osláv oslobodenia mesta, alebo detí pri skladaní pionierskeho sľubu. Treba ale dodať, že Alojz Lutonský bol počas mnohých rokov autorom známeho Informátora Liptova, ktorý prinášal mikulášanom aktuálne správy a informácie.

Fotografie tohto druhu teda slúžili ako ilustračný a dokumentačný materiál.

1 názor na “Háj-Nicovô očami Alojza Lutonského”

1. Antonín Švejcar

Na tomto místě jsem složil vojenskou přísahu jako posluchač prvního ročníku VTU Liptovský Mikuláš 28. října 1961.