História modrotlače na Liptove

Počas tejto situácie, ktorá nás všetkých núti byť doma je našou snahou napomôcť Vám kreatívne stráviť čas a v rámci našich možností ho naplniť radosťou zo spoznávania a učenia Počas tejto situácie, ktorá nás všetkých núti byť doma je našou snahou napomôcť Vám kreatívne stráviť čas a v rámci možností ho naplniť v pohodlí domova radosťou zo spoznávania a učenia.
Tentoraz Vám ponúkame zaujímavosti ohľadom histórie modrotlače na Liptove.
Modrotlačiarske a farbiarske dielne existovali v našom meste už v prvej polovici 19. storočia. Dokazuje to zápis známeho cechmajstra Jána Scholtza z roku 1821 vo farbiarskej cechovej knihe. Možno medzi priezviskami najznámejších farbiarskych majstrov nájdete aj to svoje, mnohé z nich sú dodnes rozšírené medzi liptovskomikulášskymi obyvateľmi:

„My nižepsany v Svatom Mikulasy Roku 1821 z 20 Januari Joannes Scholtz, Georgius Pauliar, Daniel Sklenka, Matias Zimanyi, Josephus Szklenka, Josephus Benjats, Joannes Szarka, Matias Wozarik, Georgius Musculij, Andreas Sprenger jun., Andreas sen. Sprenger, Andreas Lovich, Andreas Benjats, Georgius Floch, Georgius Wozarik. Zcomponoval ano y psal Ján Scholtz ze Svateho Mikulaša Rodak MP.“

Po roku 1918 liptovskí farbiari svoje dielne postupne zatvárali. Vtedy od nich odkúpil podnikavý tlačiar Beniač z Banskej Bystrice pôvodné vzory a vo svojej modernej dielni vyrábal modrotlač s charakteristickými veľkoplošnými regionálnymi vzormi, ktoré mali vo svojom pôvodnom prostredí veľmi dobrý odbyt a zákazníci ich vyhľadávali.  

Jedna z pôvodných foriem z dielne tunajšieho modrotlačiara Scholtza poslúžila ako predloha na vytvorenie typického liptovskomikulášskeho ornamentu. Autorom výslednej podoby na krasliciach je mladý výtvarník Michael Beyer. Veríme, že Vám aj z pohodlia domova urobia radosť.
 
 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish