August 1968 v Liptovskom Mikuláši

Pražská jar – takto symbolicky pomenovali západní novinári odvážny pokus o politickú, spoločenskú i ekonomickú reformu v komunistickom Československu. Počiatky demokratizačného procesu sú spojené s menom Alexandra Dubčeka, ktorý začiatkom januára 1968 vystriedal v najvyššej straníckej funkcii nepopulárneho Antonína Novotného. Neubehlo ani osem mesiacov a víziu socializmu s ľudskou tvárou pochoval vpád armád piatich „spriatelených“ krajín do Československa.

Fotografie z pražských a bratislavských ulíc obsadzovaných vojskami Varšavskej zmluvy obleteli celý svet. Tanky a vojenské vozidlá okupantov však 21. augusta 1968 zaplavili i menšie mestá vtedajšej ČSSR. Patril medzi ne i Liptovský Mikuláš.

Výstava August 1968 v Liptovskom Mikuláši približuje dianie v našom meste práve v tomto období. Dramatické momenty našich novodobých dejín vizuálne sprítomňujú fotografie Stanislava Gajdoša a Vladimíra Rajniaka, ako i „služobne najstaršia“ múzejná zbierka fotografií neznámeho autora, ktorá spolu so starostlivo zozbieranou dobovou tlačou a unikátnymi dokumentmi z augusta 1968 v Liptovskom Mikuláši dlhé roky, pravdepodobne už od konca 60. rokov, inkognito ležala v archíve Múzea Janka Kráľa.

Autorka: Mgr. Zuzana Nemcová
Rok vzniku: 2008, dopl. 2013 (pri príležitosti 40., resp. 45. výročia 21. augusta 1968)
Rozsah:
4 plátené banery s rozmermi 100 x 150 cm (fotografie + texty)
7 klipov A 4 (texty)
Ďalšie informácie:
– texty na baneroch i klipoch v slovenskom a anglickom jazyku
– možnosť zapožičania fotografií, dokumentov a dobovej tlače zo zbierok Múzea Janka Kráľa
– k dispozícii aj powerpointová prezentácia a prednáška na tému August 1968 v Liptovskom Mikuláši