Majster železa a drôtu Ladislav Jurovatý st.

Počas letných mesiacov až do konca roka budú mať návštevníci Múzea Janka Kráľa možnosť vidieť unikátnu výstavu venovanú dielu a pamiatke umeleckého kováča a umeleckého drotára, dizajnéra a technológa Ladislava Jurovatého staršieho. Priekopník moderného drotárstva, ktorý v 60. rokoch minulého storočia obnovil tradíciu umeleckého drotárstva, by tento rok oslávil 96. narodeniny.

Usiloval sa povýšiť drotárstvo na rovnocennú sochársku techniku, čo dokazujú mnohé náročne vypracované drôtené trojrozmerné figurálne plastiky, ktoré v animovanom filme Drotárska púť (1990 – 1992) vytvárajú nádherné kompozície. Vo výstavnej sieni mestského múzea je najpôsobivejšia a najmonumentálnejšia z nich – svadobná scéna, ktorú tvoria drôtené postavy ženícha a nevesty pred oltárom so slovenským dvojkrížom a madonou v pozadí. Výnimočnosť výstavy v našom múzeu podčiarkuje aj to, že postavy svadobného páru bude poslednýkrát možné uvidieť spoločne vedľa seba. Ženích bude čoskoro súčasťou novej stálej expozície Považského múzea v Žiline.

Na výtvarnú scénu sa uviedol Ladislav Jurovatý st. v 60. rokoch kovovými a drôtenými plastikami, ktoré získali viacero ocenení. V roku 1968 obhájil titul Majster umeleckých remesiel v odbore umeleckého kováčstva. Výtvarnú orientáciu Ladislava Jurovatého st. ovplyvnil okrem iných sochár Krbálek, ktorý ho priviedol na myšlienku pracovať s drôtom. Spočiatku ho kombinoval s kovaným železom. Pri práci dôsledne využíval tradičné remeselné postupy, z ktorých mnohé technologicky vylepšil (zošívaný slučkový výplet). Z tohto obdobia pochádzajú aj jeho prvé figurálne plastiky z drôtu.

Fotografie z vernisáže Vyznanie majstra železa a drôtu, si môžete prezrieť na tomto mieste: