210. výročia narodenia M. M. Hodžu

Múzeum Janka Kráľa pri príležitosti 210. výročia narodenia M. M. Hodžu zrekonštruovalo starú evanjelickú faru, ktorá bola takmer tridsať rokov jeho pôsobiskom.

Od roku 1987 v ňom bola zriadená expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa. Za ten čas sa stala vyhľadávanou literárno-historickou expozíciou, ktorú navštívila celá generácia študentov, vedcov a historikov z celého Slovenska. Veríme, že rekonštrukcia tohto jedinečného objektu priláka najmä mladých ľudí a to nielen svojím obsahom ale najmä inovatívnou a interaktívnou formou, vďaka ktorej si z návštevy expozície odnesú jedinečný zážitok.

Vo vstupnej miestnosti, ktorá si zachovala svoj pôvodný ráz tatrínskej sednice – zasadačky, sa návštevníci oboznámia s jednotlivými fázami národného obrodenia a zlomovými historickými udalosťami, ktoré predchádzali založeniu spolku Tatrín a uzákoneniu spisovnej slovenčiny.

Interaktívna forma miestnosti s názvom Hodža hovorí, počúvajme! vyzýva návštevníkov, aby sa zapojili do Hodžovej výzvy „Ňepi pálenku, to je ňezabi!“  V poslednej miestnosti je inštalovaná unikátna Tranovského knižnica, ktorá obsahuje najväčšiu zbierku najstarších vydaní evanjelického spevníka Cithara Sanctorum.