Súťaž Liptovská paličkovaná čipka žije!

𝐑𝐎𝐊 𝐑𝐄𝐌𝐄𝐒𝐋𝐀: Múzeum vyhlasuje výtvarnú súťaž.
Pomôž mestským múzejníkom svojimi výtvarnými návrhmi, kresbami a maľbami pripomenúť už takmer zaniknutú krásu Liptovskej paličkovanej čipky.

𝐒𝐮́𝐭̌𝐚𝐳̌ 𝐋𝐢𝐩𝐭𝐨𝐯𝐬𝐤𝐚́ 𝐩𝐚𝐥𝐢𝐜̌𝐤𝐨𝐯𝐚𝐧𝐚́ 𝐜̌𝐢𝐩𝐤𝐚 𝐳̌𝐢𝐣𝐞! 𝐩𝐫𝐞𝐛𝐢𝐞𝐡𝐚 𝐝𝐨 𝟐𝟎. 𝐦𝐚𝐫𝐜𝐚. Zapojiť sa môžu žiaci základných a stredných škôl, ale aj dospelí neprofesionálni výtvarníci. Výtvarné práce majú zobrazovať motív zhotovovania paličkovanej čipky, prípadne konkrétne vzory alebo kreslené návrhy na paličkované výrobky.
„Vítaná je tiež inšpirácia folklórnymi motívmi, napríklad ženy v paličkovaných čepcoch pri práci, dievčatá v krojoch, čipkárky pri paličkovaní, prípadne vzormi pravej Liptovskej paličkovanej čipky, ktoré si záujemcovia môžu prísť naštudovať do našej výstavnej siene,“ vysvetlila Katarína Verešová z Múzeum Janka Kráľa.
Cieľom súťaže je podľa nej pripomenúť, že Liptovská paličkovaná čipka patrí k trvalým hodnotám slovenskej ľudovoumeleckej výroby, ktoré zohrávajú významnú úlohu v prezentácii liptovského regiónu i celej krajiny, a taktiež poukázať na zručnosť a výtvarné cítenie našich predkov. Vyhodnotenie bude 24. marca počas podujatia Veľká noc v meste.
Čipkári patrili medzi remeselníkov, ktorí so svojim vzácnym galantérnym tovarom putovali po všetkých jarmokoch v blízkom a širokom okolí. Čipka, hlavne paličkovaná, bola mimoriadne cenená a tak je tomu aj dnes. V Roku remesla je v mestskom múzeu nainštalovaná výstava Liptovská paličkovaná čipka žije!. Výstava je poctou tejto starobylej textilnej technike, ktorá podľa výskumov patrí k najstarším a najnáročnejším formám pletenia.

sk_SKSlovak